2009 Girişli Ankara Liselilere

Ankara Lisesi’nin 87. dönem aday öğrencileri için hazırlanmış tanıtım yazısıdır. Yazı içerisinde okulun dersibilitesini, sosyal faaliyet yapısını, yerini, fiziki yapısını, güvenlik durumunu özetleyen bilgiler edinebilirsiniz. Ayrıca yerleştirme sonrası bu sayfaya yapacağınız yorumlar aracılığıyla yeni okul arkadaşlarınızla burdan iletişime geçebilirsiniz.

86 Yıllık Tarihi Eser

Ankara Kız Lisesi, 1923 yılında Mustafa Kemal tarafından Cumhuriyet kızlarını yetiştirmek amacıyla açılmıştır. 1976 yılı sonrasında karma eğitime geçerek Ankara Lisesi adını almıştır. 2005 yılında Anadolu Lisesi statüsüne kavuşarak Ankara Lisesi (Anadolu) adını almıştır ve geçtiğimiz yıl Anadolu Lisesi bölümü ilk mezunlarını vermiştir.

Dersibilite

20′ ye yakın dersliği ve 100’e yakın öğretmeni vardır. Ankara’nın en iyi eğitim kadrosuna sahip okullarından birisidir. Dersliklerin tamamı güneşi sol taraftan alan ideal ve geniş dersliklerdir.

2008-2009’la interaktif teknolojik sınıflar oluşturulmaya başlanmıştır. (9-A, 9-B, 9-C ve 11 TM-B)

Sosyal Faaliyet Yapısı

 • 90 Kişilik Nilüfer Gün Konferans Salonu
 • 450 Kişilik ALA Tiyatro Salonu
 • Geniş Spor Salonu
 • 20 Bilgisayarlı Teknoloji Sınıfı
 • Kütüphane
 • Tarihi 1923 Müzesi
 • Nostaljik dev arka bahçe
 • Sosyal Faaliyet Kulüpleri

ala-buyuk

Büyük Konferans Salonu
Ses ve ışık sisteminin de tamamlanmasıyla 450 kişilik konferans salonumuz 2008-2009 eğitim & öğretim yılı içerisinde Altındağ ilçesindeki ilk ve orta dereceli okulların şiir dinletilerine ev sahipliği yapmıştır. Resmi törenlerin birçoğu da bu salonda gerçekleştirilmektedir. 2009 Mezuniyet Töreni bu salonda gerçekleştirilmiştir. Ayrıca Türkçe-Edebiyat öğretmeni Ayşe Kuş ve Müzik öğretmeni Kubilay Muratal yönetiminde hazırlanan bir şiir dinletisi ve 11 TM-B sınıfınca hazırlanan Resmi Belgeler Işığında Ermeni Tehciri programı okula sunulmuştur.

nilafer-gun-konferans-salonu

Nilüfer Gün Konferans Salonu

90 kişilik konferans salonumuz Ankara Kız Lisesi Mezunlar Derneğince yaptırılmıştır. Yıl içerisinde yine AKLM-DER (Ankara Kız Lisesi Mezunlar Derneği) tarafından perşembe günleri çeşitli meslek gruplarından mezunlarımız bu salonda ağırlanarak, öğrencilerimize meslek seçiminde ve çeşitli konularda bilgi sağlamak amacıyla konferanslar düzenlenmektedir. Ayrıca Kültür-Edebiyat kulübünce 2008-2009 içerisinde yazar Nihat Genç bu salonda 11 TM sınıflarına konferans vermiştir.

ala-son-047-custom

Spor Salonumuz: Standart boyutlarda bir basketbol sahasını barındıran spor salonumuzun ısınma problemi bu yıl içerisinde çözülmüştür.Okulumuzda düzenlenen basketbol ve futbol turnuvaları bu salonda gerçekleştirilmektedir.

teknoloji-sınıfı

Teknoloji Sınıfı: 20’den fazla bilgisayarı bulunan teknoloji sınıfımız ilk olarak 2009 mezuniyet yıllığının hazırlanmasında kullanılmıştır.

ktphane

Kütüphane: Her ay düzenli kitap alışverişi ve internet imkanıyla kütüphanemiz; eski ve güncel olmak üzere iki bölüm ve mekana ayrılmıştır. Türkiye’nin hiçbir yerinde eşi benzeri kalmamış tarihi eser niteliğindeki kitapları da barındırmaktadır.

arka-bahce

Nostaljik Arka Bahçemiz: Yıllardır öğrencilerin “bu bahçeyi kullanıma açalım!” isteklerine rağmen güvenlik bahanesiyle açılmayan, 70 yıllık çınarları olan muhteşem arka bahçemiz vardır.

Yeri, Fiziki Yapısı ve Güvenliği

yer

ALA* Ünlü bir Alman mimarı tarafından annenin çocuklarını kucaklaması şeklinde planlanmıştır. Esnek yapısı ve yerinin yüksekliği (Namazgâh tepesi) nedeniyle Ankara manzarası sınıflardan mükemmel şekilde görünmektedir.

Dış yapıyı oluşturan duvarlar eski Ankara taşından yapılmıştır. Buna rağmen kullanılmakta olan 1940 yapımı kalorifer sistemi yenilenemediği için ısınma problemi yaşanmaktadır. Buna ek olarak ön bahçe maalesef ve maalesef otopark olarak kullanılmaktadır. Bu durum okul öğrencilerini yıl içerisinde çok farklı küfür psikolojileri içerisine sokabilmektedir, bilginize 🙂

ankara-lisesi

Okulun koridorları ve bahçesi güvenlik kamerasıyla izlenmektedir. Güvenlik konusunda buna ek olarak müdürümüz, bahçedeki meşhur bankta durmak ve otopark yetkililerini görevlendirmek suretiyle güvenliği sağlamaktadır. Bunu canlı canlı görünce eminim daha da iyi anlayacaksınız. 🙂

2009-2010 döneminin en şanslı öğrencileri olacağınızı unutmayın.

Bu konuyla ilgili sevgili dostum Serhat Aydın der ki:

Okul, sadece ÖSS’ye hazırlanma yeri değildir. Ve lise hayatı, üniversiteyle birlikte diğer tüm eğitim öğretim kademelerinden farklıdır. Çocukluğun çekingenliğiyle yetişkinliğin kapris ve bencillikleri arasında kalan; bilinçli paylaşma, sevme, öfkelenme, fedakarlık, bilgi aşkı, tazelik ve zindelik… gibi olguları barındıran, belkide hayatın en samimi devirlerinden biridir.

Hakkında Furkan Güven Taştan
Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 2014 yılında mezun oldu. Sinerjik.org'da tasarım, internet ve fotoğrafçılıkla ilgili yazıyor.

20 Responses to 2009 Girişli Ankara Liselilere

 1. teacher diyor ki:

  Aferin çocuklar size; okulunuzu çok güzel tanıtmışsınız. Zannederim Furkan sen hazırladın resimler gerçekten çok hoş olmuş. Genel anlamda site de güzel olmuş. Bilgilere bakınca geçirilen gelişim-değişim aşamalarını düşünmemek mümkün değil. Lisedeki son yılınızı iyi değerlendirin.Şİmdi kızıyor oşabiirsiniz bir çok şeye ama onlar seneye üniversitede hatıralarınız olacak.
  Başarılar ve başarılarınızın devamını diliyorum şekerlerim.
  (Haaa bu arada bu Serhat ne zaman büyümüş böyle güzel laflar etmeye başlamış, sor bakalım Furkan.)

  • Furkan diyor ki:

   ‘Teacher’larımın yorumlarını internet üzerinden okumak ne güzel şey 🙂 Serhat şairane laflarıyla insanları hep büyülüyor… 🙂

 2. Ozan diyor ki:

  yazan hocanın nicki teacher olduğuna göre ingilizce hocası xD

 3. Student diyor ki:

  Bişey eklemeyi unutmuşsun Furkan. Eğer kimya öğretmeniniz mehti koçyıldız olursa, 1 Sene zehir olur size.

 4. bedirhan diyor ki:

  Ben bu liseyi kazandım. Facete okulun gurubunda yazanları görünce epey korkmustum ne biçim liseye düştüm diye; ama bu yazı içimi ferahlattı ve ayrıca o kimya hocası inş bana düşmez başka yerlerde de namını duydum; ama bakalım umarım güzeldir. Furkan abi saol valla içim rahatladı.

 5. Furkan diyor ki:

  @bedirhan;
  Oradaki tanıtım yazısı ALA’yı tanıyanlar için hazırlanmıştır. Geyik amacıyla hazırlanmıştır, reel değerler burda. 😉

 6. bedirhan diyor ki:

  valla siteyi çok güzel hazırlamısıın

 7. Didem diyor ki:

  Okulumuzun gelmiş geçmiş en çalışkan başkanı sensin. Site mükemmel olmuş süper bir tanıtım. Bu yıl yeni başkan seçmeyelim sen kendine istekli ve becerikli bir çekirge yetiştir bence. Spor salonumuz boyanırsa şahane olacak. İlgililere duyurulur…

 8. Furkan diyor ki:

  Yorumunuz için teşekkür ediyorum hocam. 🙂 Dediğiniz gibi spor salonunun sadece boyası eksik şimdilik.

 9. CraxGirl diyor ki:

  Herkese merhaba, ben bu liseyi kazandım ve araştırmalarıma göre iyi bir yere yerleşmişim. Yorumlarda söylendiği gibi site mükemmel olmuş. Sanırım siteyi hazırlayan okul başkanı, tebrik ederim Furkan abi.

 10. student diyor ki:

  gerçekten güzel olmus furkan 🙂
  bizde gecen sene bu tarz bı yazıyla okulu tanımıstık gerçekten güzel bir duygu ankara liseli olmak Mehdi hocaya haksızlık etmeyelım bence 🙂

  çekirge konusunda Turgut’a nedersiniz

 11. Student380568 diyor ki:

  Çekirge flan istemiyoruz. Başkanım çok değerli Frkan devam et bence. Adaylığını koy, yine seçilmezsen ben namerdim. 😀

 12. Student diyor ki:

  Okulda değişen bişey var mı acep.yine mi eski tas eski hemam.

 13. Ao GBC GKY diyor ki:

  Siz yeni gelenler sadece oturup dersinize calısın okuldan cok sikayet etceksin ama yinede ortamıyla yeriyle guzel bi sinerjiye sahip..

  ALi OSMAN GÖKKAYA
  GÖRKEM BATUHAN ÇELEBİ
  GÖKAY KARADAYI
  Saygılarımızla..
  old [aL]

  (düzenlenerek yayınlanmıştır!)

 14. mfö diyor ki:

  Kesinlikle okulun yeri çok güzel. Ortamıyla cidden farklı bi sinerjiye sahip. Bitsin diye gün sayıyoruz o derece.
  MAZHAR
  FUAT
  ÖZKAN

 15. SeLiM diyor ki:

  ben bu liseyi kazandm görünüs ve fiziki yapsı eski fakat gzel yeri de ck merkezde birkac sorum olacak bu okul gidilmeye degr bi okulmu ve cevredeki hastane ve benzeri yerler sorunlara yol acıyormu simdiden tesekkrler 😀

 16. Furkan diyor ki:

  Her şey yazarak öğrenilmez, yaşayarak öğreneceksin.

 17. göksel olcaytuakl diyor ki:

  Okulumuz 11 ekim 1923 te yani Cumhuriyetimiz ilan edilmeden Ankara Başkent seçilmeden önce açılmış bu çok önemli bir olgu.Atatürk Cumhuriyet’i özümleyen gelecek kuşaklara örnek olacak kızlarımızı yetiştirmek amacını gütmüştür.İlk zamanlar iki katlı binada öğretime başlanmış,öğrencilerin çoğalması sonucu o yıllarda önemli mimar Ernest Egli’ye şimdiki (namazgah tepesi)yerinde gerçekten ana kucağı sembolü Ankara Kız Lisesi (1933)tamamlanmış öğrenciler teni okullarında eğitimlerini sürdürmüşlerdir.Okululumuzdan ilk kadın subay,Danıştay bAŞkanı tiyatro sanatçısı,Edebiyatçılar,Müzik eğitimcileri,Televizyon ve Radyo spikerleri,yüzlerce her bilim dalından profesör,Rektör,dekan yetişmiştir.2009|2010 ders yılına yeni başlayan siz öğrenciler bu mirası layıkıyla taşıyacaksınız.Kuruluş amacı sizlerin omuzlarında yükselecek Ata’mıza layık her alanda birer yurttaş olacaksınız.Başarı dileklerimle.Göksel olcaytu AKL Mezunlar Derneği

 18. Geri bildirim: 2009-2010 Okul-Aile Birliği Toplantısı « Ankara Lisesi (Anadolu)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: